Család- és Gyermekjóléti Központ

Elérhetőség

Elérhetőség:
6100 Kiskunfélegyháza, Hunyadi utca 6.
telefon: (+36 76) 432-867
telefon: (+36 70) 935-4088
e-mail: kozpont6100@gmail.com

Szakmai vezető: Borbély Péter

Ügyfélfogadási rend:
nap délelőtt délután
hétfő 800 – 1200 nincs ügyfélfogadás
kedd, szerda 800 – 1200 1300 – 1500
csütörtök nincs ügyfélfogadás
péntek 800 – 1200

Bemutatkozás

A központ esetmenedzserei a gyermekvédelmi gondoskodás keretébe tartozó hatósági intézkedésekhez kapcsolódó, a gyermekek védelmére irányuló tevékenységet látnak el, amelynek keretében:

  • javaslatot készítenek a veszélyeztetettség mértékének megfelelően a gyermek védelembe vételére, illetve a családi pótlék természetbeni formában történő nyújtására, a gyermek tankötelezettsége teljesítésének előmozdítására, a gyermek családjából történő kiemelésére, a leendő gondozási helyére vagy annak megváltoztatására, valamint a gyermek megelőző pártfogásának mellőzésére, elrendelésére, fenntartására és megszüntetésére,
  • együttműködnek a pártfogó felügyelői szolgálattal és a megelőző pártfogó felügyelővel a bűnismétlés megelőzése érdekében, ha a gyámhatóság elrendelte a gyermek megelőző pártfogását,
  • kezdeményezik a gyermek védelembe vételét vagy súlyosabb fokú veszélyeztetettség esetén a gyermek ideiglenes hatályú elhelyezését, nevelésbe vételét,
  • a családjából kiemelt gyermek visszahelyezése érdekében szociális segítőmunkát koordinálnak és végeznek – az otthont nyújtó ellátást, illetve a területi gyermekvédelmi szakszolgáltatást végző intézménnyel együttműködve – a család gyermeknevelési körülményeinek megteremtéséhez, javításához, a szülő és a gyermek közötti kapcsolat helyreállításához,
  • utógondozást végeznek a gyermek családjába történő visszailleszkedéséhez.

Esetmenedzserek: Borbély Péter, Rigóné Móczár Katalin, Vidács Fruzsina

A központ a jogszabályoknak megfelelően speciális szolgáltatásokat nyújt, amelynek keretén belül a következőket biztosítja:

Készenléti szolgálat
A Család – és Gyermekjóléti Központ a nyitvatartási idején túl felmerülő krízishelyzetekben azonnali segítséget, tanácsadást, tájékoztatás tud nyújtani, egy folyamatosan hívható telefonszám (06-70/197-62-61) biztosításával. A készenléti szolgálatot az esetmenedzserek és a tanácsadók látják el.

Óvodai és iskolai szociális segítő szolgáltatás
Az óvodai és iskolai szociális segítő  szolgáltatás a gyermek veszélyeztetettségének megelőzése érdekében a szociális munka eszközeivel támogatást nyújt a köznevelési intézménybe járó gyermekeknek, a gyermek családjának és a köznevelési intézmény pedagógusainak.
Az óvodai és iskolai szociális segítő egyéni, csoportos és közösségi szociális munkát végez, valamint gyermek- és ifjúságvédelmi feladatokat lát el. Ennek keretében segíti:

  • a gyermeket a korának megfelelő nevelésbe és oktatásba való beilleszkedéséhez, valamint tanulmányi kötelezettségei teljesítéséhez szükséges kompetenciái fejlesztésében,
  • a gyermeket a tanulmányi előmeneteléhez, későbbi munkavállalásához kapcsolódó lehetőségei kibontakozásához,
  • a gyermek tanulmányi kötelezettségének teljesítését akadályozó tényezők észlelését és feltárását,
  • a gyermek családját a gyermek iskolai életét érintő kérdésekben, valamint nevelési problémák esetén a gyermeket és a családot a közöttük lévő konfliktus feloldásában,
  • a prevenciós eszközök alkalmazásával kiszűri a gyermek veszélyeztetettségét,
  • jelzőrendszer működését.

Óvodai és iskolai szociális segítők: Jéga Edina, Kispetiné Keserű Ildikó, Parádi Nóra, Samu Veronika.

Kapcsolatügyelet
A központ a bíróság, vagy a gyámhatóság által szabályozott kapcsolattartás esetén kapcsolatügyeletet biztosít. Ennek keretén belül a központ biztosítja, hogy a gyermek és a kapcsolattartásra jogosult szülő vagy más kapcsolattartásra jogosult személy semleges helyszínen találkozhassanak egymással, szükség esetén felügyeletet ellátó szakember jelenlétével.
A kapcsolatügyeletet biztosító szakemberek: Borbély Péter, Gyöngyösi Barbara, Hevér Henrietta, Rigóné Móczár Katalin.

Utcai (lakótelepi) szociális munka
Az utcai szociális munka keretén belül azon gyermekek segítése a cél, akik magatartásukkal testi, lelki, értelmi fejlődésüket veszélyeztetik, szabadidejüket az utcán töltik, csellengnek.

Utcai szociális munkát végző tanácsadó: Nagy Zoltán

Pszichológiai tanácsadás
A Kiskunfélegyházi Járás területén élő gyermekek vehetik igénybe ezt a szolgáltatást a Család- és Gyermekjóléti Központ telephelyén, illetve szükség és nagyfokú érdeklődés esetén a járási településeken is tudjuk biztosítani a tanácsadást, Hevér Henrietta pszichológiai tanácsadó által.

Jogi tanácsadás
A Kiskunfélegyházi Járási területén élő lakosok vehetik igénybe ezt a szolgáltatást a Család- és Gyermekjóléti Központ telephelyén, illetve szükség és nagyfokú érdeklődés esetén a járási településeken is tudjuk biztosítani a tanácsadást Dr. Konkolyné Dr. Csikós Klára segítségével.

Szociális diagnózis
A családsegítő és gyermekjóléti szolgáltatás rendszerének átszervezése során a család- és gyermekjóléti központok új feladatellátása a szociális diagnózis készítése.
A diagnózis megalapozza az egyén szociális támogatását, segítését a majdani szolgáltatónál a szolgáltatási terv elkészítését, valamint megvalósulását. A diagnózis elkészítése során aktuális helyzetképet és állapotot lehet kapni az egyénről. A felszínre kerülő problémák kezelése érdekében megállapításra kerülnek azok a szolgáltatások, amelyek megteremthetik az egyén fejlesztéséhez, életviteléhez szükséges feltételeket, megtörténik a célok elérését gátló erőforrások, kockázatok számbavétele.

Szociális diagnózist biztosító szakember: Gyöngyösi Barbara.