30 éve a félegyházi közművelődés szolgálatában
A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület megalakulásának 30. évfordulóját ünnepelve tartotta ünnepi közgyűlését a Petőfi Sándor Városi Könyvtárban. A város közművelődési életében kiemelt szerepet vállaló közösség tagjait Csányi József polgármester és Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője is köszöntötte, méltatva a tagok és a vezetőség önzetlen, sokoldalú munkáját.

A rendezvény bevezetőjében Fekete Beatrix elmondta: – Ebben a sokat megélt mezővárosban számos előzménye volt már a közösségi művelődési vágy kielégítésének. Az olvasókörök mellett 101 éve megalakult a közművelődési egyesület, amely nagyon sikeres volt addig, ameddig a történelem engedte, hogy létezzen. Majd eltelt sok-sok év, és 30 esztendeje Fekete Pál tanár úr mellett sokan összegyűltek, és ismét elkezdődött egy értékteremtő munka.

Az ünnepi közgyűlésen megjelenteket Kapus Béláné elnök köszöntötte, külön bemutatva az alapító tagokat. A résztvevők egyperces néma felállással megemlékeztek azokról is, akik már nem lehetnek jelen az évfordulós rendezvényen.

Csányi József polgármester megköszönve az alapító tagok fáradozását és a jelenlegi tagság munkáját, így fogalmazott: – A Kárpát-medence közepén, Kiskunfélegyházán, komoly felelősséggel tartozunk a kultúra ápolásáért. Petőfi és Móra városának örökségét kell tovább vinnünk és megőriznünk. A Móra Ferenc Közművelődési Egyesület immár 30 esztendeje végzi ezt az áldozatos munkát. Felügyeli és őrzi a ránk hagyott emlékeket, értékeket. Ez a munka komoly felelősséggel is jár, és láthattuk az elmúlt évtizedekben, hogy mindezt a közösség megelégedésére végezték. A polgármester köszöntőjének végén díszoklevelet adott át Kállainé Vereb Máriának, aki az egyesület megalakulásának egyik szervezőjeként a mai napig motorja a közösség működésének.

A térség országgyűlési képviselője, Lezsák Sándor is köszöntötte a jubiláló egyesületet. Elmondta, hogy Fekete Pállal, az alapító elnökkel, tanár kollégájával, barátjával már a megalakulás előtt sokat beszélgettek a közösség létrehozásának fontosságáról, annak lehetőségeiről. A közművelődési egyesület munkáját a kezdetektől figyelemmel kísérte, és büszke arra, hogy nemcsak helyben fontos, de országszerte és a Kárpát-medencében is ismert, elismert kulturális rendezvényekkel, akciókkal tudtak előállni. Munkájukat a lehetőségeihez mérten mindig segítette, és ez így lesz a jövőben is – tette hozzá.

Az ünnepi közgyűlés programját előadásukkal gazdagították: Tóth Istvánné (Móra Ferenc idézettel), dr. Luchmann Zsuzsanna (történeti előadással), Tóth Ákos (klarinétművész), a Padkaporos Táncegyüttes művészei és Gulyás Réka.

A közgyűlés végén, Kállainé Vereb Mária képekkel gazdagon illusztrált előadással összegezte az egyesület 30 évét, amelyben láthatóvá váltak a rendezvények, kiállítások, városszépítő és egyéb akciók emlékei.

s. r.