Gyermek családi jogállásának rendezése

Rendezetlen a kiskorú gyermek családi jogállása, ha a születési anyakönyv nem tartalmaz bejegyzést az apa vagy az anya személyét illetően vagy egyik szülőre vonatkozóan sincs adat az anyakönyvben.

A családi jogállás rendezésére irányuló eljárás megindítását kérheti

  • a gyermek szülője vagy más törvényes képviselője,
  • a korlátozottan cselekvőképes kiskorú anya,
  • a cselekvőképességében a származás megállapításával összefüggő jognyilatkozatok tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú anya, törvényes képviselőjének hozzájárulásával,
  • a gyermeket magáénak elismerni szándékozó férfi, vagy
  • a tizennegyedik életévét betöltött gyermek.

Ha az anyakönyvvezető apa adatai nélkül anyakönyvezett gyermek születéséről küld értesítést, a Kiskunfélegyháza Város Jegyzője az anyát tájékoztatja arról, hogy a gyermek érdekében a családi jogállás rendezése milyen módon biztosítható.

  1. Apai elismerő nyilatkozat

Amennyiben az anya a fogamzási idő kezdetétől a gyermek születéséig eltelt idő vagy annak egy része alatt nem állt házassági kötelékben, és apasági vélelmet keletkeztető reprodukciós eljárásban sem vett rész, vagy az apaság vélelme megdőlt, a gyermek apjának kell tekinteni azt a férfit, aki a a gyermeket teljes hatályú elismerő nyilatkozattal magánénak ismerte el.

Az apai elismerést és a hozzájárulást az anyakönyvvezetőnél, a bíróságnál, a gyámhatóságnál vagy hivatásos konzuli tisztviselőnél kell jegyzőkönyvbe venni vagy közjegyzői okiratba kell foglalni.

Az apai elismerő nyilatkozat teljes hatályához szükséges az anyának, a kiskorú gyermek törvényes képviselőjének és – ha gyermek a tizennegyedik életévét betöltötte – a gyermeknek a hozzájárulása.

  1. Bírósági megállapítás

Amennyiben a gyermek vérszerinti apja nem ismeri el magánénak a gyermeket apai elismerő nyilatkozattal, akkor lehetőség van az apaság bírósági megállapítására is.

Az apaság bírósági megállapítását az anya, a gyermek, a gyermek halála után leszármazója és az apa kérheti.

  1. Képzelt személy megállapítása apaként

Amennyiben a szülő nem kívánja megnevezni a gyermeke apját akkor a fentieken túl lehetőség van arra is hogy a települési önkormányzat jegyzője az apa adati nélkül anyakönyvezett kiskorú gyermek részére az anya kérelmére képzelt személyt állapítson meg apaként, feltéve hogy az apaság megállapítása iránt nincs per folyamatban, illetve nincs eljárás folyamatban a gyermek örökbefogadásának engedélyezése iránt.

Együttműködés, tájékoztatás
Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók, így különösen a védőnői szolgálat, a háziorvos, a házi gyermekorvos, a személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatók, így különösen a családsegítő szolgálat, a családsegítő központ, gyermekjóléti szolgálat, gyermekjóléti központ, gyermekek vagy családok átmeneti otthona, a köznevelési intézmény, a szakképző intézmény, a nevelési tanácsadó, a gyámhatóság, a rendőrség, az ügyészség, a bíróság, a pártfogó felügyelő szolgálat, az áldozatsegítés és a kárenyhítés feladatait ellátó szervezetek, a menekülteket befogadó állomás, a menekültek átmeneti szállása, az egyesületek, alapítványok, ha hozzátartozók közötti erőszak veszélyét észlelik, kötelesek jelezni a családvédelmi koordinációs szervnek és azzal együttműködni.

Eljárás jogi alapja

  • A gyermekvédelmi és gyámügyi feladat- és hatáskörök ellátásáról, valamint a gyámhatóság szervezetéről és illetékességéről szóló 331/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet.
  • A Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V.törvény
  • A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997. (IX. 10.) Korm. rendelet

Hatáskör gyakorlója: Kiskunfélegyháza Város Jegyzője

Kérelemhez szükséges dokumentumok

  • Személyi igazolvány, lakcím igazolvány, gyermek születési anyakönyvi kivonata

Ügyintézés:  Szociális Csoport