Testvértelepülési megállapodást kötöttünk a városalapítóinkat kibocsátó Jászfényszaruval
Testvértelepülési megállapodást írt alá szeptember 8-án Kiskunfélegyháza és Jászfényszaru polgármestere. A dokumentumot ünnepélyes keretek között a városháza előtt felállított nagyszínpadon írta alá Győriné dr. Czeglédi Márta és Csányi József. Az aláírási ceremónia előtt Mészáros Márta múzeumigazgató ismertette a két település közös múltját. Elmondta: közös történetünk 1743. március 24-én kezdődött, amikor gazdasági okokból írásban utasította térségünk akkori földesura – a Pesti Invalidus Ház képviseletében Podraczki György – a jászfényszarui családokat, hogy telepedjenek le a kiskunsági pusztákra és népesítsék be. Ez a telepítő levél ma Kiskunfélegyháza első dokumentuma. Az új honalapító jászfényszaruiak egy kicsi harangot kaptak útravalóul, ami a hitüket és az összetartozásukat jelképezte. Ezt a kisharangot – amely a Sarlós Boldogasszony Templom tulajdona – a mai napig őrzi városunk a Kiskun Múzeumban.

 Az ünnepségen Csányi József polgármester elmondta: Kiskunfélegyháza nyitott a világ felé. Legjobb példa erre, hogy 16 olyan európai testvértelepülésről szólnak az írások, amelyekkel partnervárosi megállapodásunk van. Azonban határainkon belüli testvértelepülésünk a mai napig nem volt. Eljött az idő, hogy egy olyan várossal létesítsünk kapcsolatot, akik a szó valódi értelmében rokonaink, őseik vére a miénk is.

Az idő rokkáján lepergett jó néhány évtized, mióta szorgalmas, boldogulni vágyó jász családok felkerekedtek és elindultak a számukra ismeretlen, a török által felperzselt, valaha kunok lakta földekre. Nem igazán tudhatták mi vár rájuk. Nem volt egyebük, mint erős, dolgos kezük, szívós kitartásuk és a jövőbe vetett megingathatatlan hitük.

Mi most erre az indulásra emlékezünk testvérvárosi szándékunk kinyilatkoztatásával. Emlékezünk arra a tettre, amit hitvallott őseink adtak tovább, hogy mi megőrizzük, és hiánytalanul továbbadhassuk utódainknak ennek a bensőséges kapcsolatnak az elindulását.

Jászfényszaru polgármesterasszonya Győriné dr. Czeglédi Márta így fogalmazott az okmány aláírásakor: – Végtelenül boldog vagyok, hogy eljött ez a pillanat, amikor valóban vérrokonokkal tudunk testvérvárosi kapcsolatot megpecsételni. Az alapító okirat minden mondatát, gondolatát elfogadta képviselő – testületünk is. Ennek jegyében szeretnék átadni egy sajátos ajándékot Kiskunfélegyháza polgármesterének. Az alapító oklevelünket mi is annyira ápoljuk és őrizzük, mint Önök a kisharangot. Ennek az oklevélnek a másolatát néhány korabeli és későbbi okmánnyal együtt szeretném átnyújtani Csányi Józsefnek, a két település közötti évszázadokon fennálló barátság alátámasztására és a jövőbeni testvérvárosi kapcsolat megalapozására.

A testvértelepülési szándékot rögzítő dokumentum tartalmazza, hogy a két város polgármesterei a testvérvárosi kapcsolatról szóló megállapodást azzal a szándékkal írják alá, hogy a Kiskunság és a Jászság közötti közös történelmi múltat összekötő szálakat, a jelen barátságokat és a jövőbeli szoros kapcsolatokat megerősítsék és tartós alapokon nyugvó személyes és hivatalos együttműködést alakítsanak ki. A testvérvárosi kapcsolat legfőbb célja, hogy a két település lakossága közös történelmi múltját minél jobban megismerhesse, saját hagyományait, kulturális értékeit az egymással történő rendszeres találkozás alkalmával bemutathassa, erősítve ezzel az összetartozás érzését. A kapcsolat szolgálja azt a célt, hogy közelebb hozza egymáshoz a két településen élőket, különösen a fiatalokat konferenciák, hagyományőrző programok révén, illetve, hogy méltóképpen, megfelelő körülmények között emlékezhessünk közös történelmi múltunkra és a redempció eseményeire. Jelen okmány aláírói arra fognak törekedni, hogy a két település közötti kapcsolat terjedjen ki a lakosság minél szélesebb körére, az oktatási, közművelődési, közgyűjteményi intézmények együttműködésére, valamint a hagyományőrző, sport- és civil szervezetekkel való együttműködésre, közösségi programokban való részvételre. Mindkét aláíró fél kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, hogy a két település gazdasági, idegenforgalmi szakemberei, vállalkozói, gazdálkodói szervezetei számára lehetőséget teremtsen a rendszeres tapasztalatok és információk cseréjére.

A testvértelepülési ünnepségre népes küldöttség látogatott el Jászfényszaruból, köztük Ézsiás István emeritus jász kapitány és felesége Ézsiásné Szécsi ÉvaTóth Tibor helytörténész, Jászfényszaru díszpolgára. De tiszteletüket tették Ván Jenő és Kovács Imre emeritus kiskun kapitányok, dr. Bálint György regnáló kiskun kapitány, valamint Félegyháza testvérvárosainak, Torda és Kikinda küldöttei is. Jelen voltak azok a bringások is, akik a közelmúltban Kovács Gyula meghívására részt vettek az „Ősök útján” elnevezésű jászfényszarui kerékpáros emléktúrán.

Az aláírási ünnepséget Varga Katica énekes és a Kiskunfélegyházi ifjúsági Fúvószenekar előadása tette méltóságteljesebbé.

s. r.