Kötelességünk úgy élni, hogy méltók legyünk a szabadságra
Petőfi Sándor szobránál állva, emlékezzünk a 170 évvel ezelőtti eseményekre. Mi már örökségbe kaptuk a szabadságot azoktól, akik vérükkel, életükkel fizettek ezért. Mérhetetlen hálával tartozunk nekik, és kötelességünk úgy élni, hogy méltók lehessünk a tőlük kapott szabadságra, hogy ne legyen hiábavaló szent áldozatuk. Ezekkel a mondatokkal köszöntötte Csányi József polgármester március 15-én, a forradalom és szabadságharc évfordulójának megünneplésére összegyűlteket a Petőfi-téren. Az ünnepségen Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője mondott ünnepi beszédet. A tisztelgés koszorúinak elhelyezése után a sárospataki 8kor Színház „Zúg március” címmel tartott előadást.

Lezsák Sándor ünnepi beszédében kifejtette: – Március 15-e az a nap, amely mindenkor képes volt felizzítani a hazaszeretet szent ügyét. Szólt megélt tapasztalatairól is, amikor nem ünnepelhettük szabadon a márciusi ifjak tetteit. De ezekben az években is voltak, akik kitűzték a kokárdát szívük fölé, a félénkebbek hajtókájuk alatt hordták.

Az országgyűlési képviselő azt is elmondta, hogy az elmúlt időszakban utánanézett annak, hogy a magyarországi településeken milyen utcaneveket adnak, melyekből van a legtöbb. Az érdeklődés tanulságos volt. Az 5. helyen a történelmi hősök és irodalmárok közül II. Rákóczi Ferenc, a negyediken Dózsa György, a harmadikon Ady Endre, a másodikon pedig Kossuth Lajos áll.

A legnépszerűbb, közterületeknek nevet adó személyiségünk, koszorús költőnk, Petőfi Sándor. Magyarországon 2788 utca, tér őrzi nevét. Félegyházán teret és utcát is neveztek el róla. A főutcát Kossuth Lajosról nevezték el, de aki tesz egy kiterjedt sétát, az olvashatja az utcanévtáblákon  Aradi vértanúink neveit is – tette hozzá Lezsák Sándor.

s. r.

Fotó: Fantoly Márton