Kiskun Múzeum

Cím: 6100 Kiskunfélegyháza, Dr. Holló Lajos u. 9.
Telefon: +36-76/461-468
E-mail: kiskunmuzeum@gmail.com
Weblap: www.kiskunmuzeum.hu
Akadálymentesített: részben

A Kiskun Múzeumot Szalay Gyula a helyi gimnázium sokoldalú tanára javaslatára Kiskunfélegyháza városa alapította 1902-ben. Az egyre gyarapodó gyűjtemények 1942-ben kerültek az egykori Kiskun Kapitányság székházába. A hatalmas barokk épületegyüttes méltó helye, őrzője és bemutatóhelye a város és a Kiskunság múltjának. A főépület és a tömlöc, amely egykor helyet adott a Kiskunság közigazgatási ügyintézésének és ahol a kerület rabjait tartották fogva, 1794-ben nyerte el mai formáját.

A főépületben képzőművészeti, régészeti, történeti, néprajzi állandó kiállítások, időszaki kiállítások és konferenciaterem található, valamint a múzeumpedagógiai foglalkozásokra kialakított oktatóterem. a Kiskun Kapitányság hajdani egyemeletes tömlöce ma börtönmúzeum.. Az egykori börtönudvaron álló népi műemlék szélmalom az ország az egyetlen megmaradt alföldi alulhajtós szélmalma, mellette faragott útmenti keresztek is láthatók. A múzeumudvar szabadtéri kiállításai közé tartozik az Árpád-kori veremház rekonstrukció, amely a XI-XIII. századi lakóházak világát mutatja be.

A Kiskun Múzeum állandó kiállításai:

• Holló László alkotásai és relikviái és Holló-díjas alkotók tárlata (képzőművészeti tárlat)
  • Kincsek a raktárból (régészeti kiállítás)
  • Vallási élet emlékei a Kiskunságban (népi és liturgikus tárgyi emlékek, XVIII–XIX. századi népi fafaragású Kiskunsági Madonna szobrok)
  • Hadak útján… katonatörténeti emlékek (Varga Zoltán gyűjteménye)
  • Dr. Magyari Béla ezredes, vadászpilóta, kiképzett űrhajós, Kiskunfélegyháza díszpolgára életút kiállítása

TUDÁS-TÁR – ÉLMÉNY-TÉR:

• Természettudományi tanulmánytár
  • Fegyver tanulmánytár
  • Néprajzi tanulmánytár
  • Híradástechnikai látványtár (2020)
  • Műemlék szélmalom (Pajkos-Szabó-féle szélmalom – 1962, 2020)