Osza György testnevelő

Osza György népiskolai tanító (1851-1888) a tanítóképző elvégzése után a félegyházi népiskolában helyezkedett el. Megteremtője és éltetője volt az 1872-ben alakult helyi önkéntes tűzoltóságnak. A tűzoltóság felállítása mellett elsősorban a torna iránti érdeklődése, szenvedélye irányította az életét. Bejárta a környékbeli városok iskoláit és tanulmányozta a torna oktatását.

Városunk első testnevelő tanára volt, aki a tűzoltás tudományát is oktatta a tanítványainak, ő volt a helyi tűzoltóparancsnok is.

Arra is jutott ideje, hogy 1874-ben újságcikk-sorozatot írjon „Tornászatról tekintettel a helyi viszonyokra”. Szerette volna a közvélemény érdeklődését felkelteni a sport iránt, ezért közzétett egy felhívást is: „Alakítsunk tornaegyletet”. Törekvéseinek eredménye az lett, hogy a gimnáziumban 1882-ben tornahelyiséget alakítottak ki és nyilvános, ünnepélyes tornavizsgákat tartottak. A felhívás hatására megalakult 1883-ban a Kun-Félegyházi Korcsolyázó Egylet.