Tarjányi Ágoston félegyházi népdalgyűjteménye

Tarjányi Ágoston (1924-2011) pedagógus 1945-ben szerzett népiskolai tanítói oklevelet, majd egykori iskolájában, a Szent István fiúiskolában kezdett tanítani. Ezt követően énektanári képesítést szerzett, a város általános iskoláiban tanított éneket, vezetett énekkarokat. Kiemelkedő szervezői készsége már ezekben az években megmutatkozott.

Az 1950-es években nagy lelkesedéssel gyűjtötte a környékbeli népdalokat.

Értékmentő tevékenységét reprezentálja az a kiadvány, amely Tarjányi Ágoston népdalgyűjtéséből ad válogatást. A szülőváros önkormányzata Megkondult a félegyházi nagyharang címmel 2003-ban egy másik gyűjtését is kiadta. A füzet hatvanegy, a környékben énekelt népdalt tartalmaz. A dalok nagy része a szerelemmel összefüggő népdal, másik csoportjuk katonadal, köztük hangulatos huszárnótákkal, a harmadik részt az ún. „egyéb” népdalok képezik betyár- és táncnótákkal.